سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: اکنون موثرترین و شایع‌ترین علت بالای مرگ و میر در تمام اقشار و گروه‌های سنی در استان هرمزگان، مراجعه دیر هنگام به مراکز درمانی است.

آمار میانگین سنی مبتلایان و جانباختگان کرونایی در هرمزگان، نشان‌دهنده بی اعتنایی جوانان به اصول بهداشتی و انتقال آن به افراد مسن و سالخورده است.

با ثبات نسبی وضعیت کرونا در استان هرمزگان طی یکماه گذشته، مردم استان نسبت به این ویروس بی توجه شده و مجددا در حال برگزاری مراسمات و دورهمی هستند.

این وضعیت باعث افزایش نسبی آمار کرونا در استان شده و همچنین مشاهده می شود که تعدادی از شهروندان به ویژه جوانان، نسبت به ابتلای خود به ویروس کرونا و بروز علائم، بی اهمیت شده‌اند.

نوروزیان ضمن اظهار نگرانی در خصوص بالا رفتن بیماران بستری در ICU، اظهار کرد: با بررسی های صورت گرفته، میانگین سنی بیماران سرپایی ۴۸ سال، بیماران بستری ۵۳ سال و جانباختگان ۶۳ سال است

وی اضافه کرد: این آمار نشان‌دهنده این است که جمعیت جوان جامعه در حال حاضر بیشتر درگیر کرونا می شوند و به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی در مهمانی و دورهمی‌های خانوادگی و فامیلی، این ویروس را به افراد میانسال و سالخورده خانواده‌ها منتقل می‌کنند.

نوروزیان ادامه داد: در نتیجه این گروه افراد به علت سن بالا، ایمنی کم و داشتن بیماری زمینه ای در اغلب آنان، بیماری را با فرم شدیدتری تجربه می‌کنند و با درصد بیشتری جان خود را از دست می‌دهند.

همچنان رعایت اصول بهداشتی سه گانه و پرهیز از حضور در تجمعات و مراسمات و دورهمی‌ها، اقدامات اصلی و موثر جهت پیشگیری از کرونا است.

همچنین هر یک از افراد دچار علائمی همچون سردرد، تب، خستگی و بدن درد، مشکلات گوارشی و تنگی نفس شدند، به مراکز بهداشتی و درمانی جهت تشخیص و معالجه زودهنگام مراجعه کنند.

  • منبع خبر : برنا