سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که با توجه به مشکلات امدادرسانی همچنین وسعت مناطق زلزله زده در ولایات خوست و پکتیکا، احتمالا شمار قربانیان زمین لرزه بامداد روز گذشته (چهارشنبه) فراتر از آمار فعلی و بیشتر از ۱۰۰۰ نفر خواهد شد.

به گزارش آماج خبر؛ روز گذشته (چهارشنبه) ساعاتی پس از وقوع زلزله ای در ولایت‌های پکتیکا و خوست افغانستان که بزرگی آن ۶.۱ ریشتر تخمین زده شده، معاون وزیر حوادث این کشور در نشست مطبوعاتی اعلام کرد که آمار جان‌باختگان این حادثه به ۹۲۰ نفر رسیده است. کمی بعد این آمار به ۱۰۰۰ نفر رسید اما هنوز بسیاری از قربانیان در زیر آوار مانده‌اند.

 

همچنین باد و باران شدید هم عصر روز گذشته عملیات امدادرسانی را دشوارتر کرد.

 

شمار مجروحان و مصدومان زلزله هم شامگاه روز گذشته به ۱۵۰۰ نفر رسید اما انتظار می‌رود با ادامه عملیات آواربرداری این تعداد نیز افزایش یابد.

 

مقامات این کشور جلسه اضطراری به منظور بررسی وضعیت و کمک‌رسانی برگزار و اعلام کردند که هفت فروند هلی کوپتر امداد به مناطق آسیب دیده ولایات خوست و پکتیکا اعزام کرده اند.

 

این زلزله در ساعات اولیه روز گذشته اول تیر ماه، زمانی رخ داد که بسیاری از مردم در خواب بودند و به همین علت احتمالا آمار قربانیان بیشتر از سوانح مشابهی است که در طول روز روی می‌دهد.

 

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، حاکی از رانش زمین و تخریب گسترده ساختمان‌هاست.

 

  • نویسنده : آیناز آقایی