نخبگان جوان یزدی در قالب یک شرکت دانش‌بنیان موفق به کسب دانش ساخت توربین‌های انبساطی شده و این محصول صنعتی را بومی‌سازی کردند. هر توربین ایرانی از خروج 200 تا 250 هزار دلار ارز از کشور جلوگیری می‌کند.

محمد جعفری گلویک، مدیرعامل شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری یزد در خصوص دستاورد خود،‌ با بیان این‌که فشار گازهای ورودی شهر باید از ۸۰۰ پی‌اس‌آی به ۲۵۰ پی‌اس‌آی تبدیل شود،‌ اظهار کرد:‌ توربین انبساطی تولید شده در شرکت دانش بنیان یزد با قرار گرفتن در داخل لوله انتقال گاز علاوه بر کاهش فشار گاز برق هم نیز تولید می‌کند.

وی زمان دست‌یابی به دانش بومی‌سازی ساخت توربین انبساطی را یک سال عنوان کرد و افزود:‌ این دستگاه که از دو سیستم نازل و پره بهره می‌برد به گونه‌ای عمل می‌کند که در حین کاهش فشار گاز ژنراتور به حالت حرکت در می‌آید و به تولید برق می‌پردازد.

جعفری با بیان این‌که پره‌های بکار رفته در این توربین‌ها با گاز تولیدی ایران سازگار بوده و این مهمترین ویژگی‌ آن است،‌ گفت:‌ ‌این توربین صنعتی متناسب با ظرفیت داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی تصریح کرد:‌ گاز‌های موجود در شبکه انتقال ایران از کیفیت پایینی برخوردار هستند و در مسیر آن تراشه‌های زیادی قرار دارد توربین‌های تولید خارج نتوانسته عملکرد مفیدی داشته باشند و حدود پنج سال قبل نیز سه توربین انبساطی وارداتی به دلیل این نقص کنار گذاشتند.

حمیدرضا خیراندیش،‌ رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان یزد هم با بیان این‌که ترکیب دو مکانیزم پره و نازل از جمله ویژگی‌های منحصربفرد این توربین‌های ایرانی است گفت:‌ ایده اولیه آن از آب پاش چمنهای شهری بدست آمده است.

وی افزود:‌ قرارداد پژوهشی ساخت این محصول ایرانی را با شرکت پژوهشگاه نیرو منعقد شده و قرار است نمونه ۵۰۰ کیلوواتی نیز در این راستا ساخته شود.

خیراندیش هزینه مورد نیاز برای ساخت نمونه ۵۰۰ کیلوواتی ۲۰۰ هزار دلار برآورد شده است،‌ گفت:‌ این در حالی است که برای خرید نمونه خارجی بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار دلار اعتبار لازم است.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری یزد با بیان این‌که در حال حاضر برآورد می‌شود بیش از ۲ هزار مگاوات برق در خطوط گاز انتقالی کشور نهفته باشد،‌ تصریح کرد:‌ در صورت نصب این توربین در مسیر خطوط آن می‌توان ۲ هزار مگاوات نیاز کشور به برق را بدون هزینه در بحث ایجاد نیروگاه تامین کرد.

  • نویسنده : یگانه میرجلیلی
  • منبع خبر : فارس