بحران آب در تابستان امسال در خوزستان به ویژه در حوضه کرخه، اعتراضاتی را از سوی کشاورزان، اهالی شهرها و روستاها و فعالان محیط زیست به دنبال داشت.

عادل سواری در حاشیه بازدید فرمانداران شهرستان‌های پایین دست سد کرخه، اظهارداشت: تنش آبی در این حوضه برای شهرستان‌های پایین دست شامل حمیدیه، دشت آزادگان و هویزه مقداری سخت‌تر خواهد بود.

 

وی افزود: با توجه به اینکه فرمانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در این شهرستان‌ها، نقش بسزایی در بسیج امکانات و مدیریت شرایط پیش رو دارند، از آنها برای بازدید از سد کرخه و مطلع شدن از آخرین وضعیت منابع آبی این حوضه دعوت شد تا از هم اکنون هماهنگی‌های لازم برای گذر از این وضعیت انجام شود.

 

سواری با اشاره به نقش اصلی کشاورزان در عبور از شرایط کم آبی گفت: نقش اساسی به دوش کشاورزان است به همین دلیل برای اقناع‌سازی، برنامه بازدید از سد مخزنی کرخه برای کشاورزان پایین دست حوضه کرخه در دستور کار قرار دارد.

 

به استناد تصویب نامه هیات وزیران مورخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ بررسی لازم توسط سازمان آب و برق خوزستان صورت گرفته و براساس شرایط منابع آبی تشریح شده، امکان تامین آب در داخل و خارج شبکه‌های آبیاری و زهکشی برای کشت محصولات پرمصرف از جمله شلتوک در تابستان سال آینده وجود ندارد بنابراین از کشاورزان تقاضا می‌شود از هرگونه ایجاد تعهد در اجاره اراضی یا انعقاد قرارداد شالیکوبی و…اکیدا خودداری کنند.

 

  • نویسنده : ابوالفضل کاویانپور
  • منبع خبر : خوزستان خبر