معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تعداد موارد مشکوک ابتلا به وبا در استان با شناسایی پنج مورد جدید به ۱۰ نفر رسید که از پنج شهرستان گزارش شده است.

به گزارش آماج خبر؛ فرزام بیدارپور اظهار کرد: تعداد موارد مشکوک مبتلا به وبا در استان با شناسایی پنج مورد جدید مشکوک به ۱۰ نفر رسید که از پنج شهرستان گزارش شده است؛ از این تعداد شش نفر در مریوان، یک نفر در سقز، یک نفر در بانه، یک نفر در کامیاران و یک نفر هم در سنندج شناسایی شده است.

 

وی افزود: کنترل و پیگیری روند بیماری و غربالگری خانواده و اطرافیان آن‌ها ادامه دارد؛ زیرا نوع برخورد با این بیماران و روند درمانی آن‌ها همانند بیماران مثبت وبا است تا خطر ابتلاء متوجه اطرافیانشان نشود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه نمونه‌های گرفته شده از این بیماران به آزمایشگاه مرجع کشوری برای تشخیص ارسال شده است، افزود: اعلام نتیجه قطعی این آزمایشات چند روزی زمان می‌برد و شهروندان باید تمام مراقبت‌های بهداشتی را به کار گیرند.

 

وی با بیان اینکه شهروندان اگر از آب چشمه‌ها استفاده می‌کنند، حتماً قبل از مصرف آن را بجوشانند، گفت: در شرایط کنونی استفاده از آب لوله‌کشی، مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از ابتلاء به این بیماری است.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تاکید بر استفاده از غذای گرم، گفت: در مراکز عرضه غذا و رستوران‌های شهرهای مرزی، عرضه سالاد و سبزی ممنوع شده است.

 

بیدار پور از شهروندان خواست تا سبزی و میوه را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده سالم‌سازی کنند.

 

وی افزوداستفاده از چند قطره آبلیمو در آب آشامیدنی و نیز ترشیجات و آبمیوه در کنار غذا را به خاطر اسیدیته بالا، در جلوگیری از ابتلاء به وبا مؤثر دانست.

 

بیدارپور تاکید کرد: در کنار همه این‌ها، رعایت بهداشت فردی و شست‌وشوی مداوم دست‌ها حرف اول را در مراقبت بهداشتی می‌زند.

 

وبا یک بیماری اسهالی واگیردار و خاص انسان است که توسط نوعی باکتری به نام «ویبریوکلرا» ایجاد می‌شود که این بیماری در صورت پیشگیری نشدن و درمان به موقع، کشنده است.

 

از علائم بالینی و خصوصیات بالینی بیمار مبتلا به وبا می‌توان به اسهال آبکی حجیم و سریع‌السیر و جهنده، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد، اسهال بدون تب و بدون دل‌درد و پیچ شکم، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، عطش و تشنگی فراوان و کم شدن یا قطع ادرار اشاره کرد.

 

در صورت جایگزین نکردنِ سریع مایعات و الکترولیت‌های بدن (سدیم، کلر و پتاسیم) ۲۵ تا ۵۰ درصد از موارد مبتلا به بیماری وبا، منجر به مرگ می‌شود. حدود ۹۰ درصد بیماران بدون علامت هستند یا اسهال خفیف دارند، ولی در صورت اسهال آبکی شدید، از اولین مدفوع شلتا شوک چهار تا ۱۲ ساعت و تا مرگ ۱۸ ساعت تا چند روز بیشتر طول نمی‌کشد. اولین شکایت بیمار، احساس پری و غرغر شکم است سپس اسهال آبکی شبیه آب برنج و اکثراً بدون بو ایجاد می‌شود.

 

 

 

 

  • نویسنده : سپیده حیاتی