معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد که میانگین سنی جمعیت کشور در ۴۰ سال گذشته ۱۰ سال افزایش یافته است.

به گزارش آماج خبر به نقل از رویداد۲۴، دکتر کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت در اولین نشست کمیته «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حیطه وزارت بهداشت» گفت: بسته شدن پنجره جمعیتی معادل از دست رفتن فرصت توسعه کشور خواهد بود.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص جمعیت، افزود: مقام معظم رهبری تکلیف آینده کشور را افزایش جمعیت و ایجاد ثروت پایدار تعیین کرده‌اند.

وی بیان داشت: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که ناظر به اصول ۱۲۳ و ۸۵ قانون اساسی است، آبان ماه توسط رییس جمهور ابلاغ شد و ۳۴ ماده از آن به حوزه سلامت مربوط می‌شود.

معاون بهداشت جهت گیری‌های اصلی این قانون را حمایت از زوج‌های جوان در آستانه ازدواج، حمایت از زوج‌های جوان در پیشگیری و درمان ناباروری، حمایت از خانواده در دوران شیردهی، حمایت از خانواده در تولد و معیشت فرزندان، حمایت از مادران شاغل و غیرشاغل، حمایت از مادران دانشجو و طلاب، اصلاح و تحول در متون و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی، پیشگیری از سقط جنین غیرقانونی، تسهیلات و حمایت مالی برشمرد و گفت: کمیته‌های متناظر با مواد این قانون در معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت تشکیل شده و این کمیته‌ها باید نتیجه برنامه‌ها و اقدامات خود را به قرارگاه جمعیت وزارت بهداشت گزارش دهند.

حیدری اظهار داشت: در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز کمیته‌ای تحت عنوان حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تشکیل می‌شود.

این جلسه با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس، مدیران وزارت بهداشت و مدیران معاونت بهداشت در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد.

  • نویسنده : ماهک شریفی