مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با تاکید بر مرجع بودن قم در حوزه تئاتر دینی گفت: برای ایجاد پایگاه تئاتر دینی در قم، با دستور وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی اعتباری بیش از 10 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

به گزارش آماج خبر به نقل از فارس، نشست خبری جشنواره نمایش‌نامه نویسی و نمایش‌نامه خوانی رضوی با حضور سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین دلیر معاون هنری این اداره کل و علی فرحناک مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی استان قم در سالن جلسات این اداره برگزار شد.

سید موسی حسینی کاشانی در این جلسه اظهار کرد: این جشنواره در مرحله ابتدایی با حضور ۶۷ گروه از سراسر کشور آغاز به کار کرد، و در نهایت در مرحله نهایی ۱۱ گروه برای شرکت در جشنواره توسط هیئت داوران انتخاب شدند و آثار خوب و قابل قبولی به این جشنواره ارائه شده است و ما امیدواریم که نخستین دوره این جشنواره با کیفیت بالایی برگزار شود.

وی ادامه داد: در آخرین سفر هیئت دولت به استان قم مهم ترین مطالبه ما در رابطه با پایگاه تئاتر دینی در استان قم بود که با همکاری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به این امر اختصاص داده شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم افزود: تا به حال دو میلیارد تومان از کل این بودجه به دست ما رسیده است و به امید خدا با ادامه پیگیری‌ها زیرساخت‌های تئاتر استان قم تقویت می‌شود و پایگاه تئاتر دینی قم از سال ۱۴۰۱ رسما کار خود را شروع خواهد کرد.

وی گفت: برای موسسات فرهنگی و هنری قم نیز در سال ۱۴۰۱ بودجه خوبی در نظر گرفته شده و منابع مطلوبی جذب شده است، در آخرین پیگیری که روز گذشته انجام شد، مبلغ ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان‌قم در نظر گرفته شده است.

حسینی کاشانی افزود: مبلغی که توانستیم جذب کنیم ما را امیدوار می‌کند که در سال ۱۴۰۱ تولیدات با کیفیت‌تری توسط موسسات هنری در بخش‌های مختلف داشته باشیم و برای هزینه‌کرد این بودجه طرح‌های موسسات بررسی می‌شود و ما آماده همکاری با هنرمندان استان قم هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در رابطه با جشنواره نمایش‌نامه نویسی و نمایش‌نامه خوانی رضوی خاطرنشان کرد: استان‌هایی مانند همدان، ایلام، قم، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و سایر استان ها در این جشنواره شرکت کردند.

‌وی ادامه داد: مهلت بازبینی فیلم‌های ارسال شده به این جشنواره تا ۲۵ بهمن‌ماه بود که داوران با بررسی‌های دقیق ۱۱ گروه نمایشنامه را انتخاب کردند و در مجموع ۵۹ آثار نمایشنامه نویسی به این جشنواره ارسال شده بود.

حسینی کاشانی در پایان گفت: هر چقدر این جشنواره‌های ملی و استانی در قم افزایش پیدا کند باعث ارتقای رشد و پیشرفت فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز می‌شود. جوایز ارشمند و نفیسی را برای جشنواره رضوی در نظر گرفته‌ایم که در روز اختتامیه به گروه های برگزیده اهدا می‌شود.

  • نویسنده : مهدی حاجیلو