به حداقل رسیدن مراجعات فیزیکی به سازمان و حذف رانت‌های احتمالی از جمله مزایای حذف اسناد کاغذی است.

مجتبی فرهمند در نشست مشترک استاندار یزد با اعضای هیئت مدیره این سازمان با ارائه گزارشی از تعداد مهندسین، شرکت‌های حقوقی، سازندگان و مجریان ذیصلاح حقیقی و دفاتر فنی اظهار کرد: حدود هفت هزار تن از مهندسان استان عضو سازمان هستند که نشان دهنده ظرفیت بسیار بالای سازمان در استان است.

 

وی هدف از طراحی سامانه سینا را اصلاح فرایند‌های داخلی سازمان نظام مهندسی عنوان کرد و افزود: این سامانه که با هزینه حداقلی توسط مهندسین عضو و همکار سازمان طراحی شده، تمامی فرآیند‌های سازمان را طبق یک فرآیند الکترونیکی تجمیع کرده که حذف ۹۰ درصد اسناد کاغذی، به حداقل رسیدن مراجعات فیزیکی به سازمان و حذف رانت‌های احتمالی از جمله مزایای آن است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با بیان اینکه پیاده سازی سامانه امضای الکترونیکی به منظور کاهش دخالت نیروی انسانی یکی دیگر از اقدامات این سازمان است، خاطرنشان کرد: با ثبت و امتیاز بندی تمام مهندسین و قرار گرفتن در ردیف‌های ارجاع نظارت، ضمن رضایت اعضا، گزارش‌های با کیفیت با شاخص‌های قابل کنترل نیز ارائه خواهد شد که این موضوع باعث موثرتر شدن نظارت‌ها می‌شود.

 

فرهمند با اشاره به راه اندازی مرکز رشد و بهره‌وری ساختمان با همکاری پارک علم و فناوری استان اظهار داشت: بر اساس این طرح، شرکت‌های دانش بنیان صنعت ساخت و ساز را شناسایی کرده‌ایم و مفتخریم که تاکنون ضمن صدور ۵ مجوز با حمایت‌های تسهیلاتی از این شرکت‌ها در جهت توسعه فناوری ساختمان گام برداشته ایم.

وی از اجرای طرح «پنجشنبه‌های با مالکین» با هدف افزایش آگاهی شهروندان از مباحث مقررات ملی طرح در نظام مهندسی خبر داد و گفت: تهیه وب سرویس مشترک بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری یزد و ارجاع مدارک به صورت الکترونیکی به منظور کاهش مراجعات حضوری شهروندان برای اخذ پروانه از دیگر اقدامات سازمان بوده است.

فرهمند از کاهش تخلفات ساخت و ساز به عنوان یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های سازمان و از دغدغه‌های مسئولان ارشد استان یاد کرد و افزود: پیشنهاد نظام مهندسی تشکیل «شورای عالی استاندارد سازی ساختمان» به ریاست استاندار است تا با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی، قضایی و بازرسی بخش زیادی از مشکلاتی که در این حوزه برای استان اتفاق می‌افتد کاهش یابد.

 

وی با تاکید بر لزوم رعایت مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان با موضوع نگهداری و بهره برداری از ساختمان در استان یادآور شد: بخش زیادی از عمر کوتاه ساختمان‌ها به دلیل عدم نگهداری و بخشی از آن هم به ایمنی ساختمان برمی‌گردد که لازم است با اجرایی کردن مبحث ۲۲ خصوصا در حوزه گاز، بعد از تایید توسط مهندس ناظر هم نظارت‌ها ادامه داشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با اشاره به بخشنامه تعارض منافع و چگونگی اجرای آن در ۱۲ دستگاه دولتی توضیح داد: در راستای اجرای این بخشنامه برای اولین بار در چند دوره اخیر پروانه‌های اعضای هیئت مدیره سازمان توقیف شده و امکان هیچ گونه فعالیتی ندارند که این اقدام خود باعث سلامت سیستم خواهد شد و امیدواریم در ۱۱ دستگاه دیگر هم اجرایی شود.

 

وی با اشاره به موضوع خدمات مکمل سازمان گفت: از آنجا که در قانون خدماتی که برای نظام مهندسی دیده شده فراتر از کار‌هایی است که در حال حاضر انجام می‌شود به همین جهت نزدیک به ۴۰ خدمت را مد نظر قرار داده‌ایم که می‌تواند در قالب نظام مهندسی ارائه شود.

فرهمند بر برخورداری همه ساختمان‌ها از شناسنامه فنی و ملکی تأکید کرد و ادامه داد: با صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان‌ها به صورت الکترونیکی، از سال آینده ضمن الزام استفاده از مصالح استاندارد استانی و نیروی کار حرفه ای، ساختمان‌ها بر اساس درجه بندی شناسنامه، قیمت‌گذاری خواهند شد.

  • نویسنده : یگانه میرجلیلی
  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما یزد