بر اساس تفاهم نامه میان ایران و نیکاراگوئه از این پس واکسن برکت صادر می‌شود.

به گزارش آماج خبر، بعد از قرار گرفتن واکسن برکت در مسیر جهانی شدن و اعلام نیاز اضطراری کشور نیکاراگوئه، با امضای تفاهم نامه از این پس واکسن برکت به این کشور صادر خواهد شد.

 

دکتر جمشیدی رئیس هیئت مدیره گروه دارویی برکت در مراسم امضای تفاهم نامه ارسال واکسن برکت به کشور نیکاراگوئه گفت: بعد از اینکه ظرفیت تولیدی برکت به ۶۰ میلیون رسید و نیاز کشور به واکسن کووید مرتفع شد، حجم زیادی از واکسن بصورت ذخیره داریم که از این فرصت استفاده کرده و گام‌های بعدی برای صادرات بر می‌داریم.

 

وی افزود: در بحث بیماری کرونا چشم انداز پیش روی ما این است که با این بیماری همچنان در سال‌های آینده مشکل خواهیم داشت. هنوز ۴۰ کشور دنیا میزان واکسیناسیونشان زیر ۲۵ درصد است و واکسیناسیون دوز اول و دوم در بسیاری از کشور‌ها انجام نشده و ممکن است سال‌های آینده با واریانت‌های جدیدی از بیماری مواجه باشیم. به همین علت ظرفیت سازی گسترده‌ای در کشور ما و گروه داوسی برکت انجام شد و حالا نزدیکی به ۶۰ میلیون دوز واکسن تولید کردیم و در حال اخذ مجوز واکسن امیکرون از وزارت بهداشت هستیم که فرصت خوبی برای حضور قدرتمند ایران برای صادرات واکسن در دنیا است.

 

دکتر جمشیدی گفت: برای ثبت واکسن در کشور‌های مختلف دنیا، وزارت بهداشت کشور مقصد باید مستندات علمی را تایید و در صورت نیاز بازدید داشته باشد. ما با کشور دوست نیکاراگوئه به این نقطه رسیده ایم و امروز در مرحله امضای تفاهم نامه هستیم. از ۵ کشور دیگر هم درخواست رسمی داشته ایم و در حال مذاکره هستیم.

 

وی افزود: هرچند گام اولی که بر می‌داریم گام نخست است، ولی امیدوارم مسیری باشد تا کشوری در دنیا برای کالا‌های انسان دوستانه مورد تحریم قرار نگیرد.

 

امضای این تفاهم نامه در مراسم رسمی با حضور سفیر کشور نیکاراگوئه و دکتر نیکنام معاون بین الملل وزیر بهداشت انجام گرفت.

 

 

  • نویسنده : نرگس حیدری