عضو هیئت رییسه شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در گفت و گو با آماج خبر گفت: از اواخر سال ۱۳۹۶ خبرهایی در مورد برگزاری یک رویداد بین المللی در حوزه گردشگری و به میزبانی استان کرمانشاه به گوش می رسید. استاندار کرمانشاه از برگزاری رویداد بین المللی گردشگری روستایی و اکوتویسم در کرمانشاه خبر داد؛ رویدادی که می‌توانست کرمانشاه را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری روستایی معرفی کند.

عضو هیئت رییسه شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در گفت و گو با آماج خبر گفت:

از اواخر سال ۱۳۹۶ خبرهایی در مورد برگزاری یک رویداد بین المللی در حوزه گردشگری و به میزبانی استان کرمانشاه به گوش می رسید.

استاندار کرمانشاه از برگزاری رویداد بین المللی گردشگری روستایی و اکوتویسم در کرمانشاه خبر داد؛ رویدادی که می‌توانست کرمانشاه را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری روستایی معرفی کند.

 

وی افزود: لازم به ذکر است که سازمان جهانی گردشگری هرساله یک رویداد بین المللی را بنا به نامگذاری سال گردشگری برگزار می کند و باتوجه به اینکه مقرر شده بود سال ۲۰۲۰ را به عنوان سال اکوتوریسم و گردشگری روستایی نامگذاری و اجلاسی را نیز در این رابطه برگزار کند، ایران باتوجه به ظرفیت هایی که در این حوزه داشت از سازمان جهانی میزبانی این رویداد را گرفت.

 

وی خاطر نشان کرد: پس از اینکه میزبانی این رویداد به ایران داده شد، حدود ۱۶ استان کشور که دارای ظرفیت های گردشگری زیادی در بخش روستایی بودند، تقاضای میزبانی این رویداد را به وزارت میراث فرهنگی ارسال کردند که در نهایت این وزارتخانه در خرداد ۱۳۹۸ طی نامه ای به استاندار کرمانشاه میزبانی آن را به کرمانشاه واگذار کرد.

با ابلاغ رسمی واگذاری میزبانی این رویداد بین المللی به کرمانشاه، مسئولین استانی هم به تکاپو افتادند تا برنامه ریزی های خود را شروع کنند.

برای این رویداد زیرساخت های مناسبی در روستا های هدف گردشگری ایجاد شد. از طرفی ظرفیت‌های موجود استان، تنوع جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و قومی استان، می توانست زمینه رونق اقتصادی و توسعه پایدار را فراهم کند و به رشد و توسعه کسب و کارهای محلی و بازگشت مجدد مردم به روستاها و حفظ میراث بومی کمک کند.

اما با شروع اپیدمی کرونا در جهان این رویداد نیز همانند سایر رویدادهای دیگر کنسل شد.

وی ادامه داد: حال بعداز گذشت دو سال مردم استان های کرمانشاه و کردستان امید داشتند که وزارت میراث فرهنگی با پیگیری مجدانه مقدمات برگزاری رویداد مذکور را با تاخیر دو ساله فراهم کند.

اینک که منظر فرهنگی هورامان/اورامانات در استان های کردستان و کرمانشاه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است برگزاری رویداد جهانی گردشگری روستایی و اکوتوریسم می‌ تواند بار دیگر نام کرمانشاه، کردستان و هورامان را در دنیا مطرح کند و موجب جذب گردشگران بین المللی شود.

امامتاسفانه در دیدار اخیر معاون گردشگری کشور با دبیر کل سازمان جهانی گردشگری به یکباره و برخلاف موضوع بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری که بر پایه نوآوری، تحصیل، توسعه روستایی برای ساخت آینده بهتر است، حق میزبانی رویداد بین المللی با محوریت روستایی از استان های کرمانشاه و کردستان سلب شده و با تغییر ماهوی در موضوع و مقصد رویداد به گردشگری شهری و میزبانی تهران و با همکاری مجموعه نوسازی عباس آباد شهرداری تهران اشاره شده است.

 

عضو هیئت رییسه شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آخر اظهار کرد:

برای مردم و فعالان گردشگری استان های کرمانشاه و کردستان پذیرفتنی نیست که حق مسلم میزبانی رویدادی را که سالیانی است نخبگان مردمی گردشگری مطالبه نموده اند را از آنان بگیرند.

امیدواریم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اهمیت برگزاری رویداد مذکور در غرب کشور و بعد از ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان را به خوبی درک کند چرا که با برگزاری این رویدا یک مسیر جدید گردشگری در غرب کشور ایجاد خواهد شد

  • نویسنده : سید پارسا علوی