رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از استقبال مسئولان دولتی و بخش صنعت عراق از توسعه روابط صنعتی، سرمایه‌گذاری و تولید مشترک و واردات ماشین آلات، قطعات و خطوط تولید صنعتی ایرانی خبر داد.

از اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، آقای یحیی آل اسحاق در تشریح سفر اخیر دو هیئت تجاری و اقتصادی ایران به عراق و اقلیم کردستان با بیان اینکه فعالان اقتصادی بخش صنعت کشورمان باید از فرصت پیش‌رو استفاده جدی نمایند گفت: در شرایط جدید عراق و بعد از انتخابات پارلمانی این کشور لازم بود در رابطه با بررسی وضعیت موجود روابط اقتصادی دو کشور و همکاری‌های آتی با دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان این کشور مذاکراتی صورت گیرد بنابراین دو هیئت اقتصادی و تجاری به عراق اعزام شد.

 

وی افزود: در این سفر مذاکراتی با وزیر تجارت عراق، رؤسای اتحادیه صنایع و اتحادیه اتاق‌های بازرگانی این کشور و فعالان بخش صنعت و بازرگانی عراق انجام گرفت و تفاهم‌نامه‌ای به‌منظور راه‌اندازی مرکز داوری مشترک به امضای رئیس اتاق ایران و رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی عراق رسید.

 

آل اسحاق گفت: مذاکرات کلی در رابطه با آتیه روابط اقتصادی ایران و عراق انجام و مشکلات مربوط به نقل و انتقالات ارزی، استاندارد، حمل و نقل و گمرکات دو کشور، بررسی شد.

 

وی ادامه داد: در جمع هیئت اعزامی به جنوب عراق، علاوه بر رئیس اتاق بازرگانی ایران، رؤسای اتاق‌های بازرگانی مرزی همجوار عراق، رئیس کمیسیون اقتصادی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسئولان سفارت کشورمان در بغداد و فعالان حوزه عراق در زمینه‌های مختلف تجاری و اقتصادی حضور داشتند و جلسات کاری و همایش‌های تجاری مشترک در بغداد، کربلای معلی و نجف اشرف با فعالان اقتصادی عراق برگزار شد.

 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق همچنین در خصوص اعزام هیأت تجاری به اقلیم کردستان عراق گفت: هیئتی متشکل از حدود ۶۰ نفر از مدیران شرکت‌های تولیدی و بازرگانی کشورمان به اربیل اقلیم کردستان عراق عزیمت کردند که هم‌زمان با سفر این هیئت به اربیل دومین نشست تجاری جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

 

آل اسحاق اضافه کرد: در مدت حضور هئیت تجاری و اقتصادی ایرانی در اقلیم کردستان عراق، نمایشگاه جانبی تولیدات ایرانی نیز برگزار شد.

 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره میزان صادرات کالا‌های ایرانی به عراق گفت: از ابتدای سال تا کنون حدود ۸ میلیارد دلار به عراق صادرات داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۴ درصدی را نشان می‌دهد ضمن اینکه امیدواریم تا پایان سال این میزان به ۱۰ میلیارد دلار برسد.

 

 

  • نویسنده : نرگس حیدری