یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: مذاکرات سختی در ۸ آذر در پیش داریم و دستیابی به نتیجه به سرعت بعید است، اما نفس مذاکره خوب است.

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: مذاکرات سختی در ۸ آذر در پیش داریم و دستیابی به نتیجه به سرعت بعید است، اما نفس مذاکره خوب است.

حسن بهشتی‌پور  درباره مذاکرات ۸ آذر و تاکید ایران برای تمرکز مذاکرات بر “لغو تحریم”ها اظهار کرد: ایران اعلام کرده است که آمادگی دارد برای رفع تحریم‌ها مذاکره کند و این مذاکرات هم در چارچوب برجام است. دولت فعلی و قبلی در این موضع متفق القول بودند که برجام در چارچوب فعلی‌اش باید اجرا شود.

وی با بیان اینکه ایران تعهداتش را اجرا کرده و ۱۴ گزارش آژانس این مساله را تایید کرده و این طرف آمریکایی و اروپایی هستند که تعهدات‌شان را کامل اجرا نکردند و در نهایت با خروج آمریکا اجرای کلیه تعهدات ملغی شد افزود: مساله بازگشت به برجام به این منوط شده که آمریکا تعهداتش در چارچوب برجام را اجرایی کند اما آمریکا هم بازگشت به برجام و اجرای تعهداتش را به این که ایران باید ابتدا به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد منوط کرده است. این یک اختلاف اساسی است، همچنین درباره برخی تحریم‌ها هم اختلاف‌نظر میان ایران و آمریکا وجود دارد از جمله اینکه ایران می‌خواهد لغو تحریم‌ها را راستی آزمایی کند درحالی که آمریکا می‌گوید نمی تواند تضمینی در رابطه با بازنگشتن تحریم ها ارایه کند.

بهشتی‌پور درباره محتوا و شکل مذاکرات و اینکه بگوییم مذاکرات برجامی یا مذاکره برای لغو تحریم ها تصریح کرد: مساله مهم این است که رویکرد ایران چیست؟ ایران گفته است که آمریکا باید تحریم ها را لغو کند و دنبال این هستیم. اگر مذاکره کنیم که لغو تحریم در آن نباشد وارد مذاکره نمی‌شویم. البته این حرف کاملا منطقی است اما در روابط بین الملل منطق حاکم نیست، زور حرف اول را می زند و باید در پیش برد این مساله به این مقوله توجه کرد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل خاطرنشان کرد: اگر در داخل اقداماتی کردیم که تحریم‌ها بی اثر شود، شاید آمریکا حاضر شود تحریم ها را بی خیال شود اما اینکه انتظار داشته باشیم همه تحریم‌ها در این مذاکرات لغو شود اشتباه است. آمریکا از تحریم به عنوان یک اهرم فشار استفاده می کند. لغو تحریم‌های نفتی و بانکی می تواند شروع خوبی برای دور جدید مذاکرات باشد و در مقابل ایران هم مقداری از تعهداتش را اجرا کند.

وی در پاسخ به این پرسش که برداشته شدن تحریم‌ها یک جا امکان پذیر است و در مقابل ایران می پذیرد فعالیت های هسته‌ای خود از جمله غنی‌سازی ۶۰ درصدی را کاهش دهد؟ گفت: به نظرم این مساله به سرعت و یک دفعه شدنی نیست به علاوه که ایران می‌گوید به تدریج به تعهداتش در برجام برمی گردد و ما به ازای رفتار آمریکا، تعهداتش را اجرا می کند. فعلا هم ایران خواسته‌های سه گانه را مطرح می‌کند و آمریکا هم می‌گوید ایران باید ابتدا تعهدات برجامی‌اش را اجرا کند.

بهشتی‌پور تصریح کرد: مذاکرات سختی در پیش داریم و دستیابی به نتیجه به سرعت بعید است اما نفس مذاکره خوب است. ادامه مذاکرات کار منطقی و ضرورت است و باید زودتر از اینها انجام می شد. جلوی ضرر را هر جا بگیریم منفعت است چون فشار روی مردم و کشور زیاد است. در عین حال با توجه به اینکه آمریکا به طور غیرمستقیم در مذاکرات است، پیش بینی مذاکرات طولانی دارم.

  • نویسنده : مانی صیادپور
  • منبع خبر : ایسنا