عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تورم ماهیانه شده و قیمت ها نسبت به سال گذشته از زمین تا آسمان تغییر یافته است.

صدیف بدری صبح امروز در سمینار شهرداران استان اردبیل افزود: این در حالی است که درآمد شهرداری‌ها افزایش ندارد و دغدغه مالی شهرداری ها جدی است.

وی مشکل دیگر را کمبود نیروی انسانی دانست و افزود: بعد از ۲۰ سال وقفه  در سال ۹۱ آزمون استخدامی برای شهرداری ها داشتیم و به گمانم قرار است ۲۰ سال دیگر هم ادامه یابد تا دوباره آزمونی برگزار شود.

وی متذکر شد: این در حالی است که تبدیل وضعیت نیروها هر ۵ سال یکبار باید عملیاتی شود تا شهرداری ها متناسب با توسعه خدمات نیروهای انسانی خود را نیز افزایش دهند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حقوق این نیروها توسط خود شهرداری تامین می شود، افزود: باید جذب نیرو با توجه به دغدغه شهرداری‌ها تسهیل شود.

به گفته بدری موضوع استخدام دهیاری ها در مجلس در دست بررسی است تا بتوانیم به دغدغه این قشر نیز پاسخ دهیم.

۱۵ سال در پست دهیاری بدون امنیت شغلی

همچنین مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری اردبیل  به نمایندگی از دهیاران که گفته شد به دلیل محدودیت کرونایی در جلسه حضور ندارند،  جمعیت روستاها در اردبیل را بیش از متوسط کشوری و ۳۲ درصد عنوان و اظهار کرد: سرانه هر فرد روستایی بالغ بر ۴ برابر بیشتر از سال ۹۲ است اما همچنان مشکلات عدیده‌ای داریم.

میر علی رحیمی زاد به وضعیت استخدامی در دهیاری‌ها اشاره کرد و گفت: اینکه برخی دهیاران ۱۰ تا ۱۵ سال است در پست دهیاری هستند اما امنیت شغلی ندارند، پذیرفته نیست.

وی افزود: از ۶۵۰ دهیار،فقط  ۱۸۰ مورد ساختمان دهیاری دارند و موضوع ساختمان دهیاری‌ها یک دغدغه جدی است. بارها مطرح شد که ساختمان‌های بلااستفاده تعیین تکلیف و به دهیاری‌ها اختصاص داده شود اما عملا اقدامی صورت نگرفته است.

 

مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل با بیان اینکه حدود ۳۰۰ دهیاری در استان کمترین امکانات الکترونیک از جمله لپ تاپ ندارند، ادامه داد: همچنین بسیاری از تجهیزات و ماشین آلات دهیاری‌ها فرسوده شده و لازم است نیازمندی‌ها تامین شود.

رحیمی زاد به وضعیت نامناسب دفن زباله در روستاها اشاره کرد و گفت: ما ۲۳ سایت مشترک با دهیاری ها داریم و لازم است امکانات لازم در اختیار دهیاران قرار گیرد.

  • منبع خبر : تسنیم