مدیرکل بیمه سلامت استان همدان از پرداخت مبلغ ۷۷۱ میلیارد تومان برای هزینه‌های درمانی بیمه شدگان خبر داد و گفت: پرداخت‌ مطالبات امسال به نسبت سال‌های قبل به‌روز تر شده است.

به گزارش آماج خبر از همدان، فریبرز نیاستی با اشاره به پرداخت مطالبات پزشکان و موسسات و مراکز درمانی استان همدان، گفت: با توجه به نقش اثرگذار تامین مالی منابع مورد نیاز در موسسات درمانی طرف قرارداد، به منظور ارائه خدمات مطلوب‌تر به بیماران، اداره کل بیمه سلامت استان از سال گذشته تمام توان خود را به کار گرفته است تا با پرداخت به روز مطالبات موسسات طرف قرارداد، پزشکان و داروخانه‌ها نسبت به تسویه مطالبات موسسات و مراکز درمانی استان مبادرت نماید.

مدیر کل بیمه سلامت استان همدان اظهار داشت: خوشبختانه پرداخت‌های بیمه سلامت به موسسات و مراکز درمانی نسبت به سال‌های قبل بسیار به‌روزتر شده است در حالی که در سال‌های قبل این پرداخت‌ها با تاخیرهای طولانی مدت انجام می‌شد.

 نیاستی با بیان اینکه هم اکنون اداره کل بیمه سلامت استان با هزار و ۱۲ مرکز تشخیصی درمانی در سطح استان طرف قرارداد می باشد، افزود : مطالبات داروخانه‌های خصوصی استان تا پایان دی ماه سال ۱۴۰۲ پرداخت گردیده است. مطالبات بیمارستان‌ها و مراکز دولتی دانشگاهی و داروخانه‌های دولتی تا پایان شهریور سال جاری پرداخت شده است. مطالبات بیمارستانها‌ی خصوصی، مراکز خصوصی و غیردانشگاهی تا پایان آبان ماه سال جاری، مطالبات درمانگاه‌ها، مراکز پاراکلینیک، آزمایشگاه‌ها و مطب پزشکان بخش خصوصی تا پایان آبان ماه، مطالبات پزشکان خانواده شهری تاپایان دی ماه سال ۱۴۰۲ پرداخت شده و سطح یک روستایی دانشگاه علوم پزشکی همدان و اسدآباد تا پایان دی ماه تسویه گردیده است.

مدیر کل بیمه سلامت استان با اشاره به اینکه تمامی مطالبات سال ۱۴۰۱ مراکز و موسسات درمانی استان به مبلغ بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت و تسویه شده است، گفت: خسارت متفرقه بیمه شدگان به صورت هفتگی پرداخت می گردد و تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ پرداخت شده است.

وی  اظهار داشت : از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۷۷۱ میلیارد تومان برای هزینه های درمانی بیمه شدگان به مراکز و موسسات درمانی استان توسط بیمه سلامت همدان پرداخت گردیده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان ابراز امیدواری کرد که با تسریع در پرداخت مطالبات موسسات و مراکز درمانی استان، مراکز و موسسات مذکور دغدغه کمتری برای رفع نیازها و کمبودهای خود داشته باشند و این امر موجب تسهیل در خدمت رسانی به بیمه شدگان گردد و روز به روز شاهد افزایش سطح کمی و کیفی ارائه خدمات سلامت به مردم عزیزمان باشیم.

نیاستی با اشاره به اهمیت توجه به پیشگیری از بیماری به منظور مدیریت هزینه های درمانی کشور، بیان کرد: در حال حاضر پیشگیری یکی از موضوعات بااهمیت بیمه سلامت محسوب می‌شود و بیمه سلامت خود را در تشخیص‌های زودهنگام بیماری ها سهیم می‌داند و تلاش می‌کند با جریان‌سازی اطلاعات سلامت در کشور بتواند در امر پیشگیری تاثیرگذار باشد. پیشگیری چنان برای سازمان بیمه سلامت دارای اهمیت گردیده است که در سال جاری «معاونت پیشگیری و خدمات پایه سلامت» در سازمان بیمه سلامت ایجاد شد که این نویدبخش رویداد و نگرش جدید در نظام بیمه‌ای کشور در حوزه بیمه سلامت است.

وی ادامه داد: در همین راستا همه مردم و بیمه شدگان عزیز را به خود‌مراقبتی و اصلاح سبک زندگی به منظور پیشگیری از بیمار شدن دعوت می نماییم. هم اکنون جمعیتی بیش از یک میلیون و ۸۲ هزار نفر (حدود ۶۰ درصد جمعیت استان) تحت پوشش بیمه سلامت استان همدان می باشند که از این تعداد بیش از ۸۵۰ هزار نفر در استان همدان به صورت رایگان از خدمات بیمه سلامت بهره مند می باشند.

  • نویسنده : محمدجواد فرمان‌پور